Napisany przez M-S-M dnia 2013-11-27 12:36:47. Aktualizowano 2025-04-19 20:57:51
Wszystko wskazuje na to, że kluczowy problem tkwi w nastawieniu, w postawach i w przekonaniu czyli tych negatywnych cechach, które towarzyszą bezrobotnym od lat i których wyeliminowanie graniczy z cudem. Zmiana procesu myślowego to przecież zadanie nie dla przeciętnego szkoleniowca, a dla trenera z ukończonymi studiami psychologicznymi.
Ten sam problem zauważyła psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) po przebadaniu 134 odchudzających się kobiet, gdzie badano wpływ nastawienia do procesu odchudzania i co za tym idzie do efektów tego odchudzania - i faktycznie zależność nastawienia i wypowiadanych słów o własnym odchudzaniu znacząco wpływał na efekt końcowy. Chcę, mogę, potrafię, uda mi się- to przecież znacznie lepsze określenia niż - spróbuję, postaram się, czy chyba mogę. O tym więcej pod tym linkiem.
Długotrwale bezrobotny traci zapał i chęć do poszukiwania pracy i trudno się temu dziwić, skoro przez kilka czy nawet kilkanaście lat spotykał się z samymi odmowami ze strony potencjalnych pracodawców. Bezrobotni czują, że są marginalizowani, co dodatkowo zmniejsza ich zapał do aktywnego poszukiwania pracy, bezrobotni nie widzą już sensu w powrocie na rynek pracy, a kontakty z powiatowymi urzędami pracy są raczej przykrą formalnością niż realną szansą na pracę.
Pojawiające się oferty pracy, czy tak zwane „skierowania” nie niosą ze sobą żadnych efektów, dlaczego? Najczęściej dlatego, że są to te same ogłoszenia, na które już nikt nie chce odpowiadać od długiego czasu. Ogłoszenia pracodawców lokalnie dobrze znanych, którzy nie przedłużają umów o pracę ze skierowanymi do nich osobami. Pojawiają się również ogłoszenia widma, które pracodawcy muszą wystosować do wiadomości ogólnej, a w praktyce okazuje się, że miejsce jest już zajęte i ogłoszenie nieaktualne. I na koniec warto powiedzieć jeszcze o tych ogłoszeniach, które już na wstępie wprowadzają w błąd bezrobotnych, gdyż zawierają informacje sprzeczne z oferowanymi warunkami (najczęściej są gorsze niż w ogłoszeniu), bądź też nie odnoszą się do zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a jedynie mężczyzn – czego w ogłoszeniu nie wolno napisać.
Po przeprowadzeniu rozmów z bezrobotnymi osobami z Konina dosłownie każdy z ankietowanych spotkał się z wyżej wymienionymi problemami, co skutecznie zniechęciło do dalszych poszukiwań i entuzjastycznego podchodzenia do przesyłanych do domu powiadomień o nowych ofertach pracy. Widać z tego jasno, że problem bezrobocia zaczyna się już w samym urzędzie pracy, gdzie na ściankach z ogłoszeniami znajdują się w większości - mówiąc wprost „figuranci”, a nie potencjalni pracodawcy. W takim mieście, jak Konin dochodzi jeszcze jeden element wpływający na niski poziom zatrudnienia, a mianowicie „dobrze znany rynek pracy” - w małym mieści opinie o nierzetelnych pracodawcach rozchodzą się w ekspresowym tempie – czego dowodem są chociażby wpisy na forach w lokalnych mediach (LM Konin). Ludzie opisują panujące realia w najróżniejszych firmach, przestrzegając się w ten sposób przed oszustami.
Pomysłów na zmianę tak ciężkiej sytuacji nie ma i pewnie długo jeszcze nie będzie, a jedyne co można poradzić osobom bezrobotnym to:
Spróbuj – przecież niczym nie ryzykujesz |
![]() |
We wrześniu 2013 pojawiło się ponad 50 tysięcy ofert pracy (dane stat.gov), a to przecież nie tak mało, jest więc o co walczyć.
Można zadać sobie pytanie, czy zatem aktywizacja osób bezrobotnych to z góry zdany na fiasko pomysł? Jakie są statystyki zatrudnienia po szkoleniach z urzędów pracy? I ile z takich przeszkolonych osób utrzymało się w miejscu zatrudnienia przynajmniej rok? Bez względu jednak na wynik takich badań statystycznych i tak należy kontynuować pracę na rzecz bezrobotnych, nawet, gdyby w ten sposób pracę miała znaleźć tylko jedna osoba rocznie.
Przed firmami szkoleniowymi, które zajmują się aktywizacją osób bezrobotnych bardzo dużo pracy i to wykraczającej poza standardowe działania - warto o tym pamiętać.
M-S-M
Aktywizacja bezrobotnych - bardzo trudne zagadnienie na szkoleniach - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.