Napisany przez szkolenia24h.pl dnia 2008-07-01 15:04:53. Aktualizowano 2025-04-22 08:11:11
Ale czy tylko senny koszmar, czy coraz częstszy scenariusz rzeczywistości? Mamy obecnie wzrost gospodarczy w kraju, młodzi ambitni ludzie chwytają los w swoje ręce i stawiają na własny mały biznes. Dotacje z Unii Europejskiej oraz liczne konkursy na najlepszy biznes plan sprzyjają powstawaniu najróżniejszych małych firm o różnorodnej specyfice funkcjonowania.
Jest to dobra tendencja i trudno dziwić się ludziom, że zamiast pracować jako szeregowi pracownicy w organizacjach stawiają wszystko na jedną kartę i rozkręcają własny biznes. Sytuacja jest klarowna, bo nikomu nie zamyka się drogi do spełniania własnych marzeń, ale powoli zaczyna wyłaniać się z tej sielankowej scenerii mały problem. A mianowicie to, w jaki sposób pozyskać pracowników do tych małych i średnich przedsiębiorstw? Bo przecież sam właściciel nie da rady na dłuższą metę wykonywać wszystkich zadań w firmie. Jak pozyskać wartościowy personel do naszej świeżutkiej firmy i jak ten personel w firmie zatrzymać?
To, co dzieje się obecnie w Polsce na rynku pracy jedni oceniają jako przełamanie impasu, czego skutkiem okazał się wzrost płac, inni natomiast widzą w tej sytuacji coś niepokojącego, a mianowicie zjawisko „masowego podkupywania pracowników”. Pracownicy bacznie obserwują poczynania konkurencji i jeśli wyczują okazję, aby zarobić więcej pieniędzy, nie ma co liczyć na ich lojalność firmową – odejdą do konkurencji.
Pracodawcy w żadnym wypadku nie mogą przespać tego okresu w firmie. Nie mogą siedzieć bezczynnie i liczyć na to, że jego ten los nie spotka. Właściciele firm muszą zabezpieczyć się na taką ewentualność dużo wcześniej, ponieważ odejście pracownika wywołuje duże straty finansowe, a także dodatkowe nakłady na rekrutację oraz przeszkolenie nowego pracownika.
Powszechnie wiadomo, że profilaktyka jest tańsza od naprawiania już zaistniałego problemu i to zjawisko nie dotyczy tylko dziedziny medycyny, dotyczy wszelkich dziedzin, gdzie mamy do czynienia z ludźmi. Dobry plan prewencyjny przyniesie oczekiwane efekty, a przez to unikniemy wielu przykrych niespodzianek.
Co możemy zaliczyć do prewencyjnych działań w firmie w takim przypadku?
Przede wszystkim musimy (kadra zarządzająca lub właściciel) przygotować dla każdego indywidualny plan rozwoju osobistego zawierający:
- możliwość rozwoju poprzez szkolenia,
- system motywowania pracownika do udziału w szkoleniach poprzez gratyfikację finansową lub wyjazd integracyjny czy motywacyjny,
- przygotować pakiet ciekawych zadań,
- doceniać zaangażowanie,
- umożliwić awans,
- zapewnić stabilność zatrudnienia,
- nagradzać finansowo,
- umożliwić samodzielność w funkcjonowaniu,
- zapewnić dobre relacji w organizacji,
- zapewnić dobre warunki pracy.
Trzeba wsłuchiwać się w potrzeby personelu, dopingować twórczych i mobilnych pracowników, którzy są szczególnie ważni dla organizacji. To właśnie im należy się dodatkowa uwaga i dodatkowy plan rozwoju. Tylko w taki sposób zatrzymamy dobrego pracownika w naszych szeregach.
M-S-M
„Odchodzę do konkurencji” - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.