Napisany przez Malinowski Grzegorz dnia 2023-05-25 08:38:43. Aktualizowano 2025-04-29 23:01:21
Uprawnienia operatora maszyn sterowanych numerycznie obecnie są bardzo cenione na rynku pracy, a zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów stale wzrasta. Wiąże się to również z szansą na większe zarobki, a często również – dodatkowe benefity. Jak zostać operatorem i na czym polega kurs CNC?
Operator CNC to osoba, która uzyskała uprawnienia do obsługi maszyn sterowanych numerycznie, głównie – frezarek i tokarek. Dzięki obróbce skrawaniem można nadawać elementom metalowym, drewnianym lub z tworzywa sztucznego określone kształty, a następnie wykorzystywać je w zaawansowanych procesach technologicznych lub produkcyjnych.
Dzięki wiedzy na temat konstrukcji maszyn oraz umiejętności ich obsługi operatorzy CNC inicjują proces obróbki i kontrolują jego cały przebieg. Ich rola polega na m.in. umieszczaniu w maszynie poszczególnych detali, monitorowaniu etapów i w razie potrzeby – rozwiązywaniu problemów technicznych oraz zajmowaniu się naprawą drobnych usterek.
Pierwszym krokiem przybliżającym do otrzymania uprawnień operatora maszyn sterowanych numerycznie (komputerowo) jest zapis na kurs CNC. Takie szkolenie znajdziesz w ofercie placówek edukacyjnych, ale przy wyborze jego miejsca realizacji zwróć uwagę na renomę ośrodka oraz kadrę wykładowców i praktyków. Od sposobu przekazania wiedzy oraz zaplecza technicznego, jakim dysponuje szkoła, w dużej mierze zależą Twoje przyszłe kompetencje. Dużym uznaniem cieszy się kurs CNC we Wrocławiu organizowany przez Akademię Dla Przemysłu (https://akademiadlaprzemyslu.pl/). To nowoczesny ośrodek szkoleniowy, który kształci praktyków z całej Polski.
Po ukończeniu kursu ostatnim etapem przed rozpoczęciem nowej drogi zawodowej jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu. Po jego zdaniu otrzymasz certyfikat Polskiego Instytutu Certyfikacji, który pozwoli Ci podjąć pracę na stanowiska operatora CNC również za granicą m.in. w krajach UE oraz na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Kurs operatora CNC składa się z dwóch modułów, które obejmują poznanie zagadnień teoretycznych oraz naukę obsługi maszyn przy wykorzystaniu urządzeń nowej generacji. Na początku zajęć nauczysz się m.in. czytać rysunek techniczny, poznasz budowę urządzeń wykorzystywanych przy obróbce skrawaniem, dowiesz się o bezpieczeństwie pracy, a nawet nauczysz się podstaw programowania ISO G-kod.
Podczas szkolenia praktycznego instruktorzy przekażą Ci informacje na temat podstawowych czynności obsługi obrabiarek oraz trybów jej pracy. Zapoznasz się z zasadami działania napędów posuwów, rodzajami wyposażenia mocującego, a także różnymi sposobami sterowania maszyną oraz umieszczania w niej wybranych elementów.
Zdobycie uprawnień CNC zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwa tygodnie. W ciągu 14 dni – w zależności od rodzaju wybranych zajęć (standardowych lub weekendowych) zrealizujesz cały program szkoleniowy. Następnie możesz wziąć udział w egzaminie.
Po jego zakończeniu zdobędziesz kwalifikacje, które pozwolą Ci rozpocząć pracę w zawodzie z możliwością poszerzenia perspektyw. Jeśli chcesz uzyskać wyższy poziom zaawansowania, następnym krokiem w rozwoju ścieżki zawodowej może być udział w kursie programisty CNC. Umiejętność programowania i obsługi maszyn sterowanych numerycznie pozwoli Ci otrzymywać jeszcze większe zarobki, a nawet koordynować pracę innych techników.
Kurs CNC – Jak zostać operatorem maszyn sterowanych numerycznie? - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.