Napisany przez Malinowski Grzegorz dnia 2025-03-26 11:29:45. Aktualizowano 2025-04-27 16:34:59
Tablica interaktywna umożliwia wyświetlanie przy pomocy projektora różnych materiałów, takich jak notatki, arkusze kalkulacyjne, obrazy, animacje czy filmy. Ponadto użytkownik może dokonywać zmian w wyświetlanej treści, czyli np. dodać własne notatki czy przekształcić obraz przy użyciu gestów. Tablice interaktywne różnią się technologią odczytu, co wpływa m.in. na cenę, podatność tablicy na uszkodzenia oraz wygodę użytkowania.
W tablicach wykorzystujących promieniowanie podczerwone (IR) technologia odczytu wbudowana jest w ramę. Tym sposobem uszkodzenie obszaru roboczego nie wpływa na działanie tablicy - nadal można wyświetlać materiały, pisać, itp. Urządzenia te są bardzo uniwersalne, ponieważ można je obsługiwać za pomocą pisaków, wskaźników i palców.
Tablice optyczne są wyposażone w mini kamery, przez co są nieco bardziej podatne na usterki niż modele bazujące na technologii podczerwieni. Jednak również w tym przypadku uszkodzenie powierzchni użytkowej nie powoduje problemów z działaniem tablicy. Po ekranie można pisać palcem lub dowolnym narzędziem, więc nie trzeba używać specjalnego pisaka.
Tablice interaktywne elektromagnetyczne przestają działać po uszkodzeniu powierzchni roboczej, ponieważ technologia odczytu znajduje się na całym ekranie. Co więcej, ten rodzaj tablic bazuje na oddziaływaniu elektromagnetycznym, dlatego trzeba je obsługiwać za pomocą specjalnych rysików lub palców. Warto jednak mieć na uwadze, że technologia ta zapewnia dużą precyzję odczytu i brak podatności na zakłócenia związane z odbiciem światła.
W tablicach pojemnościowych dotyk nie zadziała, jeżeli dojdzie do uszkodzenia powierzchni roboczej. Mimo to jest to model godny uwagi, ponieważ technologia bazująca na zmianie rozkładu ładunków elektrycznych zapewnia bardzo dokładny odczyt po dotknięciu palcem lub specjalnym rysikiem. Ponadto tablice pojemnościowe sprawdzają się w różnych warunkach oświetleniowych, więc nie trzeba zaciemniać pomieszczenia.
Wybór tablicy interaktywnej może zająć trochę czasu, ponieważ urządzenia te różnią się wieloma aspektami, w tym rozmiarem ekranu, materiałem ramy czy funkcjami (np. obsługa multigestów, możliwość obsługi przez kilka osób jednocześnie). Poradniki opisujące różne rodzaje tablic interaktywnych (np. https://businessonline.com.pl/poradnik/tablice-interaktywne-do-biura) radzą również, aby zwracać uwagę na powierzchnię ekranu. Po powierzchni suchościeralnej można pisać jak po zwykłej tablicy, do magnetycznej można przyczepiać magnesy, z kolei powierzchnia ceramiczna jest mało podatna na uszkodzenia. Z pewnością warto rozważyć tablice interaktywne optyczne lub z pozycjonowaniem w podczerwieni. Modele te są tańsze i łatwo dostępne, a ponadto zapewniają wygodną obsługę z użyciem dowolnych narzędzi.
Polecane modele tablic interaktywnych:
Duży wybór urządzeń oraz konieczność skompletowania zestawu z komputerem i projektorem sprawiają, że zastosowanie tablicy interaktywnej w biurze może być dość problematyczne. Nie trzeba jednak zajmować się tym samodzielnie. Istnieją firmy, które zajmują się wdrażaniem rozwiązań multimedialnych, jak na przykład Business Online z okolic Krakowa: https://businessonline.com.pl/. Fachowcy pomogą w wyborze tablicy interaktywnej i projektora, a następnie zamontują cały zestaw i przeszkolą pracowników w zakresie obsługi urządzeń. Więcej informacji o usłudze można uzyskać pod numerem telefonu +48 607 985 245
Rodzaje tablic interaktywnych do biura i rekomendowane modele - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.