Napisany przez white dnia 2020-09-09 10:16:32. Aktualizowano 2025-04-23 12:38:41
Wózkiem widłowym zwyczajowo nazywany jest wózek jezdniowy podnośnikowy, będący pojazdem mechanicznym o napędzie silnikowym. Przeznaczony jest do przewozu różnego rodzaju materiałów (najczęściej umieszczonych na paletach), stosowany w transporcie bliskim, magazynowaniu, pracach załadunkowych itp. Można je podzielić ze względu na napęd - wyróżniamy tu wózki spalinowe, gazowe i elektryczne lub ze względu funkcje - w tej kategorii znajdują się m.in. wózki podnośnikowe (teleskopowe), boczne, wysokiego składowania czy też skrętne.
Konieczność posiadania stosownych uprawnień do kierowania wózkiem widłowym wynika z przepisów prawa. Aby zdobyć uprawnienia operatora wózków widłowych należy odbyć stosowny kurs, a następnie przystąpić do egzaminu, który jest egzaminem państwowym i organizowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Wymagania formalne dotyczące możliwości przystąpienia do kursu (i egzaminu) na wózki widłowe nie są wygórowane i obejmują następujące warunki:
ukończenie 18 roku życia;
posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia:
zaświadczenie lekarskie o możliwości wykonywania zawodu operatora wózków widłowych.
Kurs na wózki widłowe a rodzaje uprawnień
Uprawnienia dotyczące obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych podzielone są na kategorie i w praktyce można wyróżnić 3 rodzaje uprawnień:
I WJO - najwyższa kategoria, która pozwala jej posiadaczowi obsługiwać wszelkiego rodzaju wózki, dotyczy wszystkich wózków podnośnikowych, bez względu na napęd, obejmuje również wózki teleskopowe i zdalnie sterowane, bez ograniczeń dotyczących udźwigu i wysokości podnoszenia;
II WJO - uprawnienia pozwalające na pracę wózkami o dowolnym napędzie, bez ograniczeń dotyczących dźwigu i wysokości podnoszenia, natomiast wyłączeniu w tej kategorii podlegają wózki specjalne,
III WJO - dotyczy wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych; tak jak w poprzednich dwóch przypadkach nie ma ograniczeń udźwigu i wysokości podnoszenia, jednak sterowanie takim wózkiem nie może odbywać się ani z kabiny ani z podestu, co jest bardzo znaczącym ograniczeniem.
Stopniowanie uprawnień wiąże się z tym, że posiadacz kategorii najniższej nie może obsługiwać wózków z wyższych kategorii, natomiast uprawnienia I WJO pozwalają na obsługę wszystkich typów wózków jezdniowych.
Poznaj - Szkolenia z kompetencji miękkich, dla project managerów i sprzedażowe
O ile egzamin przeprowadzany jest przez Komisję Urzędu Dozoru Technicznego i jest państwowy, o tyle sam kurs najczęściej prowadzony jest przez specjalizujące się w tego typu szkoleniach firmy i ośrodki. Składa się z części teoretycznej i praktycznej, które mają prowadzić do zdobycia przez kursantów odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Chodzi zarówno o kwestie rodzajów wózków, ich budowy, zasad BHP związanych z ich użytkowaniem, jak również praktycznego ich wykorzystania, manewrowania oraz codziennej obsługi.
Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku egzaminu - on również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jednak jedynie pozytywny wynik tej pierwszej uprawnia do podejścia części praktycznej.
Nie należy bagatelizować wagi kursu przygotowującego do egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego i poświęć nieco czasu na wybór odpowiedniej firmy, która takie kursy organizuje. W znacznym stopniu ułatwi to zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Warto wybrać taką firmę, która zapewnia optymalną długość trwania kursu, dzięki czemu kursant będzie miał szansę zapoznać się z wszystkimi najistotniejszymi kwestiami teoretycznymi i praktycznymi. Ponadto, bardzo ważna jest baza wózków jakimi dysponuje dany podmiot oraz wykwalifikowana kadra szkoleniowców. Nie należy również zapominać o zweryfikowaniu zarówno programu kursu, jak i kwestii związanych z badaniami lekarskimi oraz wydawanymi certyfikatami. Zwrócenie uwagi na wszystkie powyższe aspekty pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych rozczarowań, a także właściwe przygotowanie się do egzaminu.
Kurs na wózek widłowy - wszystko co warto wiedzieć - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.