Napisany przez szkolenia24h.pl dnia 2008-12-08 13:03:00. Aktualizowano 2025-04-29 01:44:23
Tegoroczna rekrutacja na studia nie będzie różniła się bardzo od tej sprzed roku czy nawet sprzed kilku lat. Lista najpopularniejszych kierunków nie zmienia się przecież drastycznie. Moda na psychologię, marketing i zarządzanie, socjologię oraz turystykę wciąż trwa. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też takie kierunki, jak ochrona środowiska, public relations, zarządzanie personelem, a także pedagogika.
Na tych kierunkach tysiące maturzystów będzie musiało pokonać od kilku do kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Ci najlepsi zostaną przyjęci, a za trzy-pięć lat na rynku pracy pojawią się rzesze nowych specjalistów tych branż. Może się jednak okazać, że absolwenci obleganych kierunków nie znajdą pracy w zawodzie.
Psychologia
Psychologia to nie tylko tematyka związana z rozwiązywaniem problemów międzyludzkich. Na studiach dużo jest też wiedzy z dziedzin, do których nauka ta wniosła wiele nowego, tj. zarządzania, organizacji, reklamy, marketingu i PR. Dobry psycholog to również dobry naukowiec. Tak więc ci, dla których kierunek ten kojarzy się tylko z zainteresowaniami humanistycznymi, mogą być zdziwieni egzaminami z metodologii, logiki i oczywiście statystyki.
Public relation
Znany pionier public relations Edward Bernays wierzył, że specjaliści tej dziedziny powinni być ludźmi o wysokim poziomie wiedzy ogólnej i szerokich zainteresowaniach, bo właśnie tacy ludzie najlepiej radzą sobie w roli specjalistów od PR.
Celem studiów z zakresu PR jest przygotowanie studentów do samodzielnego prowadzenia i kierowania działem PR w przedsiębiorstwie, tworzenia wizerunku firmy poprzez kontakty z mediami oraz działania promocyjne.
Absolwenci poznają metody i techniki organizowania i prowadzenia działalności public relations w instytucji lub firmie. Zdobywają praktyczne umiejętności organizowania kampanii medialnych i społecznych, wykorzystywania nowoczesnych technik multimedialnych oraz pracy na stanowisku rzecznika prasowego.
Przedmioty na tym kierunku to: etyka dziennikarska, komunikacja i retoryka, techniki medialne, dziennikarstwo, public relations wewnętrzny, public affair, media relations oraz rzecznictwo prasowe, psychologia kontaktów międzyludzkich z elementami negocjacji, a także marketing i reklama.
Kierunki, które pozwolą połączyć pasję i dobry zawód, to:
Socjologia
Podczas studiów bardzo przyda się znajomość historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie i świecie współczesnym. Trzeba mieć opanowane także podstawy matematyki, bo wiele praktycznych zadań wykorzystuje elementy logiki i statystyki.
Socjolog to osoba mająca oczy otwarte na zjawiska zachodzące w społeczeństwie, nastawiona na kontakt z otoczeniem i komunikatywna. Przydatna jest więc spostrzegawczość, umiejętność kojarzenia faktów i dedukcji.
Socjologia głównie kształci badaczy praktyków. Uczy przeprowadzać badania sondażowe, wywiady pogłębione, grupowe itd. z użyciem narzędzi analizy statystycznej. Absolwenci tego kierunku są poszukiwani w wielu zawodach - zanim jakiś produkt pojawi się na rynku, trzeba sprawdzić, jak będzie odbierany przez konsumentów, polityk chce wiedzieć, jakie ma szanse w najbliższych wyborach, a społeczeństwo jest ciekawe badań sondażowych. Po odbyciu praktyk i specjalistycznego przeszkolenia można znaleźć pracę w agencjach badawczych, reklamowych, marketingowych, bankach, sieciach handlowych, administracji, organizacjach samorządowych i ministerstwach, a także działach HR (human resources, czyli zarządzanie zasobami ludzkimi).
Turystyka i rekreacja
W ostatnich kilkunastu latach obserwujemy w Polsce żywiołowy rozwój turystyki, zarówno związanej z naszymi wyjazdami za granicę, jak i przyjazdami turystów z zagranicy do nas. Na przestrzeni kilku ostatnich lat w Polsce powstało tysiące większych i mniejszych biur podróży. Każdego roku otwierane są nowe pensjonaty, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Do naszego kraju dotarło w końcu, że turystyka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin gospodarki światowej, z której są wielkie pieniądze. To wszystko rodzi zapotrzebowanie na odpowiednio przygotowaną nowoczesną kadrę turystyczną.
Na studiach potrzebna będzie dobra znajomość geografii, historii i języka obcego. Przed wyborem uczelni należy się zastanowić nad tym, co chcemy robić po studiach, bo turystykę można studiować zarówno na wydziale zarządzania, gdzie jest podejście bardziej ekonomiczne, jak i na Akademii Wychowania Fizycznego. Najpopularniejsze specjalizacje na tym kierunku to hotelarstwo i gastronomia, obsługa ruchu turystycznego, turystyka zdrowotna (studenci tego kierunku zdobywają m.in. wiedzę z zakresu odnowy biologicznej, mogą również uzyskać kwalifikacje masażysty), geoturystyka (główne źródła tego rodzaju turystyki to m.in. wysokie szczyty gór, stożki wulkaniczne, pustynie, wybrzeża morskie, kaniony i przełomy rzeczne, ostańce skalne, wąwozy, wodospady, jeziora, rzeki, źródła, żłobki krasowe, itp. Na absolwentów tej specjalizacji czeka praca w parkach krajoznawczych, urzędach gminy i oczywiście biurach turystycznych).
Podczas studiów można zdobyć wiele uprawnień: instruktora narciarstwa, wspinaczki górskiej, kajakarstwa, survivalu, żeglarstwa, jeździectwa, pływania itd. Do najcięższych przedmiotów należą: fizjologia, gdzie należy zdać dwuetapowe egzaminy teoretyczne i wydolnościowe, a także statystyka.
Ochrona środowiska
Specyfiką tych studiów jest silny związek z przyrodą, praktyki zawodowe, czyli bezpośrednie przeniesienie nauki do praktyki oraz bazowanie na doświadczeniach prowadzonych na żywych organizmach, czyli glebie, środowisku, roślinach i zwierzętach.
Na studiach wymagane jest zainteresowanie biologią, przyrodą i ekologią. Jednak nie sa to studia wyłącznie dla zapalonych ekologów. Kierunek ten jest interdyscyplinarny. Oprócz charakterystycznych dla ochrony środowiska zagadnień, tj. klimatologia, geologia, geomorfologia, podczas studiów trzeba będzie też zdać egzamin z ekonomii, makroekonomii i prawa. A na uczelniach politechnicznych również wiedzy technicznej, np. jak zbudowany jest filtr odsiarczający na kominy. - W dzisiejszych czasach ekologia to już nie przywiązywanie się do drzew czy działania Greenpeace, ale przede wszystkim pozyskiwanie środków na działalność proekologiczną - mówi Bartek Dana, absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. - Podczas studiów trzeba nauczyć się, jak wykorzystać instrumenty prawne do efektywnej i nawet efektownej obrony przyrody - dodaje Bartek.
Zarządzanie personelem
To wybór tych osób, które chcą być odpowiedzialne za zarządzanie jednym z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu w biznesie. Tym czynnikiem są ludzie tworzący organizację, ich umiejętności, zaangażowanie i aspiracje.
Dla wielu studia te są nie tylko pomysłem na ciekawą pracę, ale też pasjonującą podróżą w świat ludzkich zachowań i motywacji. Kandydaci na zarządzanie muszą cechować się dużą wiedzą ogólną, dobrą wiedzą matematyczną oraz spostrzegawczością i komunikatywnością. W kontaktach z personelem przydadzą się też empatia i umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz szerokie spojrzenie na problem. Szczególnie w ocenie pracowniczej przydatne jest widzenie dalekosiężne i obiektywizm.
Na kierunku oprócz wiedzy ogólnej z dziedziny prawa pracy, filozofii, geografii gospodarczej, psychologii i socjologii, można dowiedzieć się wiele na tematy bardziej ścisłe, jak: mikro- i makroekonomia, badania rynkowe, finanse, rachunkowość, statystykę. Dużo jest też zajęć, związanych z zagadnieniami organizacyjnymi, takich jak: zachowania organizacyjne, zarządzanie firmą, zarządzanie marketingowe, etyka biznesu, komunikacja społeczna i negocjacje. W praktyce studenci powinni opanować umiejętność budowania zespołów, kontrolingu personalnego, ich motywacji oraz budowania ocen pracowniczych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Emilia Kasperczak
Jakie studia wybrać? - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.