Napisany przez Malinowski Grzegorz dnia 2021-11-08 20:54:28. Aktualizowano 2025-04-29 11:01:33
To już pewnie nie jest żadnym odkryciem, że do egzaminu musisz przygotować się z całkiem obszernej porcji zagadnień. Jeśli biologię wybrałeś na ostatni dzwonek, to być może nie dysponujesz już notatkami z II czy z III klasy, a te również przydadzą się przecież do powtórek. Co teraz?
Alternatywą, i to całkiem dobrą, są kursy maturalne z biologii, które zawierają kompleksowy materiał, a więc ułatwią Ci uporządkowanie notatek i pozwolą skrupulatnie przygotować się z wszystkich tematów, obowiązujących na maturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na przesiadywanie w bibliotece czy pozyskiwaniu wiadomości z netu. W ten sposób uzyskasz też dostęp do wyczerpujących informacji i zbierzesz je w jednym miejscu. Nie musisz też już tworzyć własnych notatek i przepisywać książek, taki kurs zawierać będzie kompendium wiedzy, do którego online zajrzysz w każdym momencie.
Jeśli do matury nie zostało wiele czasu, a przed Tobą sporo materiału do powtórzenia, to dobrym rozwiązaniem są korepetycje i internetowe kursy maturalne. Dobrze jednak, jeśli wiesz, z czym sobie nie radzisz, albo które zagadnienia przysparzają Ci najwięcej trudności. Dlatego najlepiej każdego dnia rozwiązuj zadania maturalne z biologii - zarówno te z podręczników szkolnych, jak i znalezione w Internecie. Dzięki temu łatwiej dobierzesz zakres kursu bądź uzgodnisz program dodatkowych zajęć. Jeśli w Twojej szkole działa kółko z biologii, to warto również i tam się zapisać, gdzie wraz z innymi pasjonatami będziesz rozwiązywać zadania i wyjaśniać wszelkie wątpliwości.
Sporo cennych wskazówek na temat poziomu zadań uzyskasz, rozwiązując też arkusze maturalne z biologii z poprzednich lat. Warto cofnąć się nie tylko do poprzedniego roku, ale też sprawdzić zakres tematyczny z wcześniejszych lat. To nie tylko dobry trening przed maturą i sprawdzenie własnych umiejętności, ale również zweryfikowanie źródeł wiedzy. Arkusze maturalne z biologii zawierają też odpowiedzi na wszystkie pytania czy ćwiczenia, dzięki czemu możesz też sprawdzić czy Twoja droga dedukcji zapewni Ci maksymalną ilość punktów na egzaminie. Te zadania, z którymi sobie nie radzisz, warto przeanalizować z nauczycielem, korepetytorem czy kolegą z klasy.
Klasa maturalna nie daje żadnej taryfy ulgowej dla maturzysty i bieżącą naukę zwyczajnie musisz pogodzić z programem maturalnym, a przedmioty, z których podejdziesz do egzaminu, musisz potraktować priorytetowo. Każdego dnia wyznacz sobie więc jakąś partię zadań do przećwiczenia. Jeśli zrobisz to każdego dnia, to możesz uczyć się krócej, ale intensywniej. Nie zostawiaj wszystkiego na weekend.
Po pierwsze dlatego, że trudno przewidzieć sytuacje awaryjne, które uniemożliwią naukę, a po drugie po kilku godzinach intensywnej nauki i tak nie będziesz produktywnie przetwarzać materiału. Może się więc okazać, że przez cały weekend o wiele mniej zrobisz, niż jakbyś miał każdego dnia uczyć się tylko przez godzinę czy maksymalnie dwie.
Nauka w pojedynkę nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Czasem brak motywacji do żmudnego „zakuwania” a czasem niezrozumiałe treści zniechęcają do dalszych powtórek. Dlatego warto uczyć się w towarzystwie kolegi z klasy albo poprosić brata czy mamę, by ktoś odpytał Cię z przepracowanych definicji.
Daj też odpocząć szarym komórkom i pamiętaj, że w czasie intensywnej nauki potrzebujesz często się dotleniać. Dlatego między jedną a drugą serią zaplanuj choćby 20-minutowy spacer z psem. Przy dobrej pogodzie możesz się uczyć na balkonie czy w ogrodzie, co ułatwi przyswajanie wiedzy i będzie eliminować zbyt szybkie zmęczenie organizmu.
Jak dobrze przygotować się do matury z biologii? - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.