Napisany przez WP dnia 2017-08-21 10:01:52. Aktualizowano 2025-04-29 06:53:39
Przed podjęciem studiów, warto przeanalizować ofertę uczelni. Program i kadra wykładowców powinny nas najbardziej interesować. W końcu zależy nam na zdobyciu, jak największej ilości specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności. Dobrze jeżeli zajęcia prowadzone są przez wykładowców akademickich i ekspertów z doświadczeniem biznesowym. Ważny jest też program studiów, który powinien balansować ilość teorii do zajęć praktycznych. Idealnie jeżeli program jest aktualizowany pod zmieniające się wymagania rynkowe (przykładem jest program studiów przygotowany przez WSH Wrocław we współpracy z IBM i Rec Global: http://www.handlowa.eu/pl/kierunki/studia-licencjackie/informatyka/opis).
Dynamiczny rozwój rynku IT pozwala nam oczekiwać sporej ilość wolnych miejsc pracy. Żaden inny sektor gospodarki w kraju nie może pochwalić się tak wysokim wzrostem ekonomicznym. O zapotrzebowaniach branży mówią liczby:
O tym, jak szybko wejdziemy na rynek pracy decyduje kombinacja specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności. Powszechność wykształcenia wyższego spowodowała, że tak jak kiedyś brak matury, tak obecnie brak dyplomu może być traktowany jako wada. Wszystko zależy od kompetencji, jakich oczekuje od nas pracodawca. Na co zatem lepiej się zdecydować?
Kursy, to zwykle intensywne zajęcia, gdzie stopniowi specjalizacji odpowiada wysoka cena. Kursy nie są też gotowym rozwiązaniem - zajęcia wymagają dużej ilości czasu poświęconego „po godzinach”.
Tymczasem uniwersytety tworzą kierunki we współpracy z ekspertami i szybko rozwijającymi się firmami technologicznymi. Innowacyjne programy to połączenie teorii i praktycznych zajęć rozłożonych na kilka semestrów, co daje czas na ugruntowanie nowych umiejętności. Oferty zawierają także specjalizacje, np. z zakresu bezpieczeństwa sieci czy technologii internetowych oraz dają szansę zapoznania się szerokim zakresem narzędzi – od programowania, przez zarządzanie bazami danych, po grafikę komputerową.
Zawód informatyka jest obecnie jednym z bardziej poszukiwanych. Dobrze odnajdą się w nim osoby swobodnie poruszające się w zadaniach matematycznych, fizycznych, logice, ale nie tylko.
Oprócz umiejętności technicznych liczą się też kompetencje miękkie, czyli np. zarządzanie czasem, czy radzenie sobie z konfliktami w grupie. Dlatego jeśli masz w sobie nutkę humanisty, nie musisz zrażać się na starcie. Studia są dodatkowo okazją, by nawiązać wartościowe kontakty, porozmawiać z doświadczonymi praktykami oraz łatwiej dostać się na praktyki lub staż. Jeżeli powyższy opis sprawił, że czujesz się w miarę pewnie, może oznaczać, że studia informatyczne są właśnie dla Ciebie.
Informatyka studia z gwarancją sukcesu - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.