Napisany przez szkolenia24h.pl dnia 2008-07-03 13:47:03. Aktualizowano 2025-04-27 16:54:45
Ostatnio opublikowane wyniki matur przez Centralną Komisję Egzaminacyjną potwierdzają, że w polskiej edukacji nadal jest przepaść między wsią a miastem. Najlepiej z maturą poradzili sobie zdający w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - zdało tam 81 proc. absolwentów, najmniej na wsi - 65 proc.
- Po prostu powtarza się sytuacja sprzed wieku, ta sytuacja Janka Muzykanta. Po prostu tracimy perełki... - skomentował na antenie Polskiego Radia Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał, że nadal istnieje „podział na Polskę A i B cały czas bardzo niepokojący i na tym podziale państwo polskie niezwykle traci, zarówno młodzi obywatele, jak i w ogóle interes państwa polskiego”.
Zdaniem Tadeusza Sławeckiego (PSL), v-przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, dysproporcja pomiędzy zdawalnością egzaminów w miastach i na wsi to porażka kolejnych rządów. - To nie jest tak, że to tylko jeden rząd jest winien czy drugi. Po prostu wszystkim nam nie udało się skutecznie wprowadzić pewne mechanizmy, które wyrównywałyby szanse – zauważył Sławecki.
Jednocześnie zaznaczył, że jest w tym wszystkim „promyk nadziei, bo np. województwo lubelskie jest ex aequo z województwem podlaskim w czołówce. Jego zdaniem to pokazuje determinację samorządów z tych województw. - Co zrobiono? W ostatnim czasie poprawiono ogromnie bazę szkół, bazę materialną szkół. Te gimnazja pobudowano, buduje się hale sportowe (...) - podkreślił poseł Sławecki.
Dodał, że problem jest też trochę w nauczycielu. Dodatkowo, szkoły wiejskie nadal oferują nauczycielom gorsze warunki prac i płacy niż w dużych miastach.
Polska wieś pozostaje w tyle edukacyjnym, to stwierdzenie pojawia się regularnie od kilku lat na różnych publicznych debatach. A przecież na wsiach mieszkają także wybitnie uzdolnione jednostki, dzieci tak samo zdolne i pracowite jak w miastach, a być może mają jeszcze większą determinacją od swoich rówieśników z wielkich aglomeracji. Dlaczego więc mają gorsze wyniki w nauce i gorszy start na studia? Dlaczego wsi polskiej oferuje się mniej szkoleń finansowanych przez państwo czy Unię? Czy sytuacja ta ma szansę się zmienić? Miejmy nadzieję, że tak.
Źródło: samorzad.pap.com.pl
Edukacyjny dramat wsi - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.