Napisany przez Malinowski Grzegorz dnia 2021-03-01 11:53:34. Aktualizowano 2025-04-29 11:44:38
Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje Karty: lokalna oraz ogólnopolska. Jak można się domyślić, ta pierwsza oferuje benefity jedynie na terenie gminy, która przyznała Kartę Dużej Rodziny, a ogólnopolska dotyczy całego kraju.
Z systemu zniżek i uprawnień mogą skorzystać rodziny, w których wychowuje się minimum troje dzieci. Nie ma przy tym znaczenia osiągany przez gospodarstwo domowe dochód. Co istotne, w przypadku karty o charakterze ogólnopolskim, wnioskodawcą może być każdy pełnoletni członek takiej rodziny, niekoniecznie rodzic.
Ustawodawca stawia jednak kryterium wieku dla dzieci. Aby uzyskać Kartę Dużej Rodziny, w skład gospodarstwa domowego musi wchodzić trójka dzieci:
- w wieku maksymalnie 18 lat,
- w wieku maksymalnie 25 lat w przypadku uczniów i studentów,
- bez kryteriów wiekowych, gdy dzieci posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Z powyższej definicji wynika, że dorośli członkowie rodziny nie muszą być biologicznymi rodzicami dzieci. To oznacza, że uzyskanie Karty Dużej Rodziny jest możliwe również w przypadku rodzin zastępczych, jednak w takim przypadku jest ona wydawana czasowo, do momentu pozostawania dzieci w pieczy zastępczej.
Karta to system różnorodnych zniżek, dzięki którym możliwe jest poczynienie znacznych oszczędności. Na stronach rządowych można znaleźć pełną listę podmiotów, które uczestniczą w programie, a wśród nich można wskazać m.in. PKP, gdzie istnieje możliwość uzyskania zniżki 37% (przy bilecie jednorazowym) lub nawet 49% (dla biletów okresowych). Dodatkowo, KDR lokalne mogą oferować różnego rodzaju zniżki u partnerów programu.
W akcję angażuje się także szereg innych podmiotów, takich jak sieci marketów. Zazwyczaj oferują procentowo określone upusty na zakupy dla osób legitymujących się Kartą Dużej Rodziny. Tego rodzaju działania mają na celu przede wszystkim zachęcić Polaków do powiększania rodzin, ale ponadto - oferować poprawę stopy życiowej osobom, które już posiadają kilkoro dzieci. To element polityki prorodzinnej, na jaką zdecydował się polski rząd.
Chcąc uzyskać KDR (zarówno lokalną, jak i ogólnokrajową), należy złożyć wniosek do właściwego miejscowo organu administracji gminnej.
Czym jest Karta Dużej Rodziny i komu przysługuje? - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.